Zdrowa wątroba

…Ponieważ wątroba jest źródłem wielu chorób i jest ona szlachetnym narządem służącym wielu innym, prawie wszystkim narządom, jeśli cierpi, nie jest to małe cierpienie, a wielkie i różnorodne. ~Theophrastus Bombastus von Hohenheim znany jako Paracelsus (1493-1541)

Podstawowe informacje o wątrobie 1,2,3

Wątroba nawet po poważnym uszkodzeniu wywołanym niedokrwieniem, działaniem substancji toksycznych lub infekcją może ulec regeneracji, jednak proces ten zachodzi bardzo powoli.

Wątroba to największy narząd miąższowy w ciele człowieka. Stanowi 2,3-3% masy człowieka, jego waga u mężczyzn waha się w przedziale 1,5-1,8kg, a u kobiet 1,3-1,5kg.

W ciągu minuty przez wątrobę przepływa 1,8 litra krwi.

Wątroba jest zbudowana z milionów komórek zwanych hepatocytami

Wątroba jest narządem o najwyższej temperaturze spośród całego organizmu

Jakie funkcje pełni zdrowa wątroba? 1,2,3 Zdrowa wątroba odpowiada za prawie 500 funkcji z czego najważniejszymi są:

Tworzenie i wydzielanie żółci odpowiedzialnej za trawienie tłuszczów,

Udział w przemianie materii, zwłaszcza węglowodanów, białek i tłuszczów.

Magazynowanie witamin, zwłaszcza A, D, B6 oraz składników mineralnych jak żelazo i witamina K

Odtruwanie organizmu z toksyn

Termoregulacja – pomaga w utrzymaniu właściwej ciepłoty ciała

Co nie służy wątrobie? 4

Wątroba będąca jednym z głównych narządów w ciele człowieka odpowiada za ponad 500 funkcji organizmu, które zachodzą w nim każdego dnia. W związku z tym, że odgrywa tak istotną i niezbędną rolę w naszym funkcjonowaniu, należy szczególnie kontrolować i dbać o jej stan. Wątroba jest wrażliwa na kilka czynników, na które powinniśmy zwracać uwagę, ponieważ mogą na nią negatywnie wpływać, przez co procesy, w których uczestniczy ten organ, mogą zachodzić znacznie wolniej i mniej efektywnie.

Nieodpowiednia dieta

Każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie i dobrać odpowiednią do swojego trybu życia dietę. Postaraj się, żeby była zróżnicowana i bogata w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Warto unikać tłustych potraw, które szczególnie nadwyrężają ten organ i mogą prowadzić do jej stłuszczenia, a w konsekwencji nawet uszkodzenia wątroby.

Używki

Dużym obciążeniem dla wątroby są również używki, np. papierosy, alkohol, ponieważ oprócz swoich podstawowych funkcji, wątroba musi jeszcze dodatkowo zajmować się neutralizowaniem szkodliwych substancji dostarczanych w niesprzyjających naszemu zdrowiu produktach.

Przyjmowane leki
(np. popularny paracetamol)

Warto zadbać o wątrobę również w przypadku przyjmowania leków. Uważaj nawet przy doraźnym stosowaniu pewnych substancji np. paracetamolu, którego spożywanie wymaga szczególnej uwagi w dawkowaniu. Pamiętaj, żeby nigdy nie przekraczać maksymalnych dziennych dawek leków, gdyż może to uszkodzić wątrobę. Kontroluj jej stan przy długotrwałych kuracjach, które mogą być szczególnie obciążające dla tego narządu.

Zanieczyszczone powietrze

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na funkcjonowanie wątroby jest zanieczyszczone powietrze, które w dzisiejszych czasach jest poważnym problemem. Nadmiar spalin, domowe piece grzewcze i rozwój przemysłu to główne elementy przyczyniające się do powstawania smogu, który może zaburzać pracę wątroby. Przed wyjściem z domu kontroluj stan zanieczyszczenia powietrza i przy podwyższonych wskaźnikach, ograniczaj aktywność na powietrzu.

Stres

Staraj się panować nad stresem i ograniczać go, ponieważ jest elementem przyczyniającym się do gorszego funkcjonowania wątroby. W tym celu spróbuj trochę więcej się ruszać - znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i wygospodaruj na nią czas. Dbaj o odpoczynek i staraj się wykorzystywać każdą wolną chwilę na miłe spędzanie czasu np. spotykając się ze znajomymi, rozwijając swoje hobby lub po prostu relaksując się.

1 Kuntz E, Kuntz H-D. Hepatology. Textbook and Atlas. 3rd Edition. Springer Medizin Verlag Heidelberg 2008;36
2 Traczyk W, Trzebskiego A. Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, 801-815
3 Diehl AM et al. Underlying potential: cellular and molecular determinants of adult liver repair
4 Kuntz E et al. Hepatology. Textbook and Atlas. 3rd Edition. Springer Medizin Verlag Heidelberg 2008 s: 872-903