Jak należy dbać o wątrobę 1

Pamiętaj o aktywności fizycznej.

Dzięki ruchowi możesz zmniejszyć masę ciała, zrzucić zbędne kilogramy, a co za tym idzie – ulżysz swojej wątrobie, redukując złogi tłuszczu, które mogą się w niej odkładać. Uprawianie sportu i ruch mają nie tylko pozytywny wpływ na wątrobę, ale także na cały organizm. Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowego trybu życia oraz zachowania równowagi fizycznej i psychicznej, co przekłada się na ogólne polepszenie samopoczucia. Polecana jest osobom w różnym wieku do podtrzymania kondycji i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Leki i suplementy diety, które bierzesz, mogą mieć zły wpływ na funkcjonowanie wątroby i czasami niepotrzebnie dodatkowo ją obciążać. Jednym z nich jest popularny paracetamol, który można znaleźć w apteczce praktycznie każdego z nas. Ograniczaj spożywanie leków do niezbędnego minimum i nie przekraczaj zalecanych dawek, gdyż nawet jedna zbyt duża porcja może nadwyrężyć wątrobę i spowodować nawet jej uszkodzenia. Gdy nie jesteś pewien jak stosować dany preparat, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przestrzegaj różnorodnej diety.

Przestrzegaj zróżnicowanej diety tak, aby dostarczać organizmowi różnorodnych składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie zapominaj o dodawaniu do obiadu porcji warzyw, a deser w postaci słodyczy zastąp porcją owoców. Staraj się jeść 4–5 posiłków w ciągu dnia. Diety odchudzające mogą szkodzić Twojej wątrobie, dlatego jeśli się odchudzasz, pamiętaj, aby nie tracić więcej niż 2 kg w ciągu miesiąca i aby Twoje posiłki były zróżnicowane, tak by uzupełniać ewentualne braki mikroelementów.

Uważaj przy spożywaniu napojów alkoholowych.

Postaraj się ograniczyć ich spożywanie do minimum lub całkowicie je wykluczyć. Zapoznaj się z maksymalnymi dziennymi dawkami spożycia trunków alkoholowych i ich nie przekraczaj. Każda dawka alkoholu może szkodzić Twojej wątrobie oraz może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jeżeli już zdecydujesz się na picie alkoholu, to nie zapominaj o zachowaniu umiaru i rozsądku. Pamiętaj też, że nigdy nie wolno prowadzić samochodu po jakiejkolwiek porcji alkoholu, gdyż zagraża to Twojemu życiu oraz innych osób.

Nie wdychaj oparów.

To, co wdychasz, ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko układu oddechowego, ale także innych organów, w tym Twojej wątroby. Szkodliwe mogą być spaliny samochodowe, lakiery do włosów, spraye przeciwko owadom czy inne aerozole używane na co dzień. Obecnie częstym problemem jest smog, z którym zmaga się coraz większa liczba polskich miast. Przed wyjściem z domu warto sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza i w przypadku podwyższonych wskaźników ograniczać swoją aktywność na świeżym powietrzu.

Mądrze suplementuj swoją dietę.

Nie zawsze dieta, którą stosujemy dostarcza nam wszystkich elementów, których potrzebuje nasz organizm, przez co możesz mieć problem z wypełnianiem dziennego zapotrzebowania na składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie możesz dostarczyć cennych składników z  pożywieniem, mądrze suplementuj swoją dietę preparatami zawierającymi substancje niezbędne dla funkcjonowania wątroby i kompleksowo uzupełniającymi braki spowodowane nieodpowiednią dietą. Warto jednak pamiętać, żeby przyjmować je zgodnie z dawkowaniem umieszczonym na opakowaniu i nie przekraczać zalecanych dziennych porcji.

1 Kuntz E et al. Hepatology. Textbook and Atlas. 3rd Edition. Springer Medizin Verlag Heidelberg 2008 s: 872-903