Cholina – Ratunek dla wątroby

Kiedy czujesz, że twoja wątroba potrzebuje wsparcia, a przy okazji chcesz poprawić swoją koncentrację i pracę mózgu, zainteresuj się choliną. Może ci pomóc nie tylko obniżyć poziom tłuszczu w wątrobie i przyspieszyć odchudzanie, ale przy okazji poprawi wydajność pracy umysłowej.

Czym jest cholina?

Cholina to składnik lecytyny, organicznej substancji zaliczanej do grupy fosfolipidów. Lecytyna składa się z glicerolu połączonego z kwasem fosforowym, kwasów tłuszczowych, jak również choliny, inozytolu, seryny i etanoloaminy. Lecytyna najbardziej znana jest ze swych właściwości usprawniających pracę mózgu. Jednakże to cholina w niej zawarta odpowiada za to, że lepiej i sprawniej myślimy i kojarzymy. Jest ona bowiem prekursorem acetylocholiny, neurotransmitera przewodzącego impulsy nerwowe.

Jaką rolę spełnia cholina w organizmie?

Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu

Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu

Cholina , która wchodzi w skład fosfolipidów, odpowiada za przesyłanie sygnałów między komórkami. Dzięki temu komórki mogą lepiej i sprawniej się ze sobą komunikować, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto ma niebagatelny wpływ na rozwój i rozgałęzianie się dendrytów i neurytów. Jeśli zabraknie choliny, prowadzi to do uszkodzenia i obumierania dendrytów.

Zapobiega chorobie Alzheimera

Zapobiega chorobie Alzheimera

Cholina jest prekursorem acetylocholiny, która usprawnia naszą pamięć i poprawia wydajność pracy umysłowej. Dzięki niej można zachować dłużej sprawność mózgu. Jedna z hipotez dotyczących choroby Alzheimera zakłada, że zmniejszona synteza acetylocholiny jest jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

Zapewnia zdrowy rozwój płodu

Zapewnia zdrowy rozwój płodu

Cholina wpływa na zdrowy rozwój płodu. Z tego względu najbardziej skorzystają z niej kobiety w ciąży. Cholina potrafi wyłączać niewłaściwe geny odpowiedzialne np. za dziedziczenie choroby. Dzięki niej można zmniejszać ryzyko dziedziczenia np. cukrzycy. Wyłączanie genów odbywa się w trakcie procesu metylacji. Cholina dostarcza grupy metylowe do nieprawidłowych genów i w ten sposób je wycisza. Z kolei te geny, do których nic nie doczepia, ulegają wzmocnieniu. Zwiększa to szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Cholina jest więc, obok kwasu foliowego, kolejnym istotnym składnikiem, który wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Ponadto wspiera ona transport składników odżywczych przez łożysko; poprawia przepływ krwi w łożysku i obniża ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego; wpływa na prawidłowy rozwój oraz na odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego płodu.

W jaki sposób cholina przyczynia się do zdrowia wątroby?

Ma działanie przeciwzapalne

Cholina w sposób pośredni wpływa na zahamowanie stanu zapalnego w wątrobie. Robi to, wpływając na wytworzenie się acetylocholiny, która tłumi syntezę cytokin prozapalnych. Choć odruch zapalny jest fizjologicznym i pożądanym stanem dla organizmu w momencie, gdy następuje wtargnięcie patogenów, to jednak kiedy stan się ten przedłuża, zaczyna zbytnio obciążać organizm. Dlatego też działanie acetylocholiny, która wiąże się z podjednostką 7 receptorów nikotynowych dla acetylocholiny znajdujących się na powierzchni makrofagów, jest jak najbardziej pożądane, bo prowadzi do wyciszenia stanu zapalnego.

Zapobiega stłuszczeniu wątroby

Zapobiega stłuszczeniu wątroby

Cholina wspomaga pracę wątroby, gdyż ułatwia transport tłuszczu do innych narządów oraz usprawnia jego wchłanianie. Jest substancją lipotropową, która przenosi molekuły tłuszczu. Gdyby nie ona, tłuszcz zalegałby w wątrobie, a cholesterol nie wchłaniał się w dalszych częściach organizmu, tylko odkładał na ściankach np. naczyń krwionośnych. Doprowadziłoby to do stłuszczenia wątroby oraz miażdżycy. Cholina zapewnia płynny przepływ krwi i lepsze funkcjonowanie wątroby. Dzięki niej przeciążona i stłuszczona wątroba odzyskuje zdolność do detoksykacji czy produkcji żółci.

Wspomaga regenerację wątroby

Jedna z odmian choliny-cytydylo-5’difosfocholina to naturalny prekursor fosfatydylocholiny, która należy do grupy fosfolipidów. Wytwarzana jest ona przez sam organizm, czyli endogennie. CDP-cholina, jak również produkty jej hydrolizy, biorą udział zarówno w biosyntezie, jak i odbudowie błon komórkowych. To tłumaczy, dlaczego cholina jest tak potrzebna w procesie regeneracji wątroby. Ponadto, dzięki temu, że jest prekursorem fosfatydylocholiny, wpływa na zdolność podziału hepatocytów. Dzięki temu, że komórki wątrobowe się dzielą, wątroba może się odbudować. W miejsce np. odciętego w trakcie operacji płata, powstaje część zastępcza, wytworzona z nowych hepatocytów.

Źródła choliny w diecie

Choć organizm potrafi sam wytwarzać sobie cholinę, wykorzystując do tego kwas foliowy, witaminę B12 i aminokwasy, to jednak w pewnych okresach życia np. chorobach, te ilości mogą być niewystarczające. Ilość choliny, jaką trzeba dostarczyć, aby sprawnie funkcjonował zarówno układ nerwowy, mózg, czy wątroba jest dość spora, wynosi około 4,0 g dziennie. Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na cholinę, warto sięgnąć przede wszystkim po wątróbkę, żółtko jajka, rybę, kiełki pszenicy, orzechy czy rośliny strączkowe. Można też wspomóc się suplementami z zawartością choliny.

Źródło:
  1. Kijowski J, Leśnierowski G, Cegielska-Radziejewska R, Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2013, nr 5 (90), s. 29-41.
  2. Kuzior K, Gorczyca W, Odruch przeciwzapalny jako przykład współzależności pomiędzy układem odpornościowym a nerwowym, „Chemistry, Enviroment, Biotechnology” 2010; 14:139-151.
  3. Mayzner-Zawadzka E. et al., Kliniczna ocena skuteczności CDP-choliny jako neuroprotektora w izolowanych urazach mózgu, praca zbiorowa, „Anestezjologia Intensywna Terapia” 2005;4:246-250. http://www.czytelniamedyczna.pl/249,kliniczna-ocena-skutecznoci-cdpcholiny-jako-neuroprotektora-w-izolowanych-urazac.html data dostępu: 30.06.2018
  4. Michalik B. Cholina i inozytol. http://laboratoria.net/home/16049.html. Dostęp online: 30.06.2018